Badania fokusowe na rzecz rozwoju kompetencji i dostosowania programów studiów SGGW
W ramach projektu „Zrównoważony Kampus SGGW – kształcenie na rzecz branż kluczowych”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, przeprowadzono serię 12 badań fokusowych na różnych kierunkach studiów.
W ramach projektu „Zrównoważony Kampus SGGW – kształcenie na rzecz branż kluczowych”, współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego Plus, przeprowadzono serię 12 badań fokusowych na różnych kierunkach studiów. Badania, realizowane w dniach 28-31 października 2024 r. w formie online za pomocą platformy Google Meet, zgromadziły przedstawicieli kadry akademickiej, otoczenia gospodarczego oraz studentów, umożliwiając dialog na temat potrzeb i możliwości rozwoju programów kształcenia.
Celem badań była dogłębna analiza potrzeb wszystkich interesariuszy w zakresie dostosowania programów studiów do wymagań współczesnego rynku pracy. Dyskusje skupiły się na kluczowych obszarach, takich jak:
- modyfikacja programów studiów,
- zastosowanie nowoczesnych technologii i metod dydaktycznych,
- praktyczne przygotowanie i współpraca z otoczeniem gospodarczym,
- rozwój kompetencji kadry akademickiej,
- kluczowe kompetencje i umiejętności absolwentów.
Wnioski z badań posłużyły do sformułowania rekomendacji, które pozwolą na modernizację programów studiów w kierunku lepszego przygotowania studentów do wymagań rynku pracy oraz rozwoju współpracy uczelni z przemysłem.
Za realizację badań fokusowych odpowiedzialny był partner projektu – Łukasz Czech AgroWe, który współpracował z firmą „PERPETUUM Kornelia Piech”. Informacje pozyskane podczas konsultacji stanowią cenne wsparcie w dalszym procesie adaptacji programów kształcenia do dynamicznie zmieniających się wymogów branż kluczowych.